Pārdomām par sieviešu ordināciju
 
BildeBildeBilde
 
otrdiena, 29. 09, 2020
Reformācijai 500 (1517-2017)
 
80693

Reformācijas pilsētas: Halle (Salle) - reformācijas šūpulis
02.09.2017


Halle ir pilsēta, kura tiek dēvēta par reformācijas šūpuli.

Tiek uzskatīts, ka tieši Hallē esošais arhibīskaps un Lutera pretinieks, kardināls Albrehts ar savu grezno un izšķērdīgo dzīvesveidu iedvesmoja Luteru asi vērsties pret indulgenču pārdošanu, ar ko minētais arhibīskaps plānoja papildināt savus finanšu krājumus. Kardināls Albrehts, Magdeburgas un Maincas arhibīskaps, otrais augstākais garīdznieks pēc pāvesta Romas impērijā, vairāk nekā 30 gadu atradās Hallē. 

Tieši šim izšķērdīgajam un mantkārīgajam kardinālam 1517. gada 31. oktobrī Luters veltīja vēstuli, kurā viņš iekļāva savas slavenās 95 tēzes. Turpmākais Mārtiņa Lutera un kardināla Albrehta konflikts satricināja Romas kūrijas pamatus.

Vēlēdamies apturēt reformāciju, 1529. gadā sāka jaunas katoļu baznīcas celtniecību Halles tirgus laukumā. Baznīca, kas oficiāli Vācijā dēvēta par Mūsu Dārgās Lēdijas baznīcu (arī – Mūsu Dārgās Lēdijas Tirgus laukuma baznīcu, Sv. Marijas baznīcu vai vienkārši Tirgus laukuma baznīcu), tika uzbūvēta pāri divām mazāka izmēra baznīciņām.

Diemžēl kardināla pretreformācijas idejas cieta neveiksmi, jo 1541. gadā vēl nepabeigtās baznīcas ēkā Justus Jonass, kādreizējais Erfurtes universitātes rektors un Vitenbergas universitātes baznīcas tiesību profesors, Lutera biedrs un reformācijas ideju izplatītājs, pirmo reizi publiski sludināja reformācijas idejas. Reformācijas spiediena dēļ 1541. gadā Albrehtam nācās pamest Halli.

Visbeidzot – pats profesors Justus Jonass palika par mācītāju Tirgus laukuma baznīcā līdz 1544. gadam. Šajā baznīcā vēl arvien ir saglabājusies kancele, no kuras Mārtiņš Luters vairākkārt sludinājis, būdams Hallē. Halles bibliotēkā „Marienbibliothek” ir saglabājušās vairākas Lutera pašrocīgi rakstītās piezīmes un Bībeles vācu valodā.

Halles Tirgus laukuma baznīcā atrodas Lutera pēcnāves maska. Saskaņā ar arhīvu datiem, Lutera ķermenis tika glabāts Hallē, pārvedot Lutera murušās atliekas no Eislēbenes uz Vitenbergu. Sejas un roku pēcnāves maska tika noņemta 1546.gada 18. februārī un izgatavota no vaska, ko var aplūkot vienā no Halles Tirgus laukuma baznīcas telpām. Vitenbergā Luters arī tika apglabāts 1546.gada 22. februārī.

Tuvojoties reformācijas 500. gadadienai, vācu animācjas studijai MotionWorks GmbH, kas bāzējas Hallē, tika uzdots, izmantojot Lutera pēcnāves masku, kā arī Lutera portretus, izgatavot Lutera sejas attēlu trīsdimensiju formātā. Zemāk video ir šis Lutera 3D sejas attēls animācijas formā.

 

Luther 3D from Here I stand... on Vimeo.

1685. gadā Hallē dzimis un kristīts (Tirgus laukuma baznīcā) arī slavenais mūziķis Georgs Frīdrihs Hendelis.

 

Hallē atrodas arī Vitenbergas-Halles apvienotā Mārtiņa Lutera universitāte. 

 

 

Foto Halles Tirgus laukuma baznīcaOmiTs - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6643948 

Foto kardināls Albrehts: digitālie arhīvi http://lucascranach.org/DE_MSA_169-1955

Citi foto: LLSTA 
      Atpakaļ